خدمات تخصصی کاتالیزور خودرو

  • ارتباط با متخصص

  • پاسخگویی کمتر از یک ساعت
  • بهترین انتخاب و راهنمایی

درخواست مشاوره

 09125301510 (سلیمی)

راه های کاهش مصرف سوخت خودرو چیست؟

کاهش مصرف سوخت تاثیر زیادی در پایین آوردن هزینه های روزمره افرادی که دارای خودروی شخصی هستند دارد، همچنین باعث می شود تا محیط زیستی سالم تر و هوای پاک تری داشته باشیم.

بنابراین راهکارهایی که موجب کاهش مصرف سوخت ماشین می گردد، می تواند بسیار ارزشمند باشد. در این مقاله می خواهیم شما را با تعدادی از این راهکارها آشنا کنیم.

بسیاری از آن ها بسیار ساده هستند و شاید پیش پا افتاده به نظر برسند، ( برای مثال سرویس کاتالیزور ماشین )، اما اگر درست به کار گرفته شوند تاثیرگذاری زیادی در کاهش مصرف خواهند داشت و می توانند تا ۳۵ درصد هزینه های شما را پایین بیاورند.

در ادامه به این روش های کلیدی اشاره می گردد.

روش های کاهش مصرف سوخت

رانندگی با سرعت مجاز

یکی از راه هایی که به وسیله آن می توانید در مصرف سوخت خودرو صرفه جویی کنید، حرکت در جاده ها و اتوبان ها با سرعت استاندارد است. افرادی که دوست دارند با سرعت بالا در اتوبان ها رانندگی کنند، علاوه بر اینکه تسلط کمتری بر کنترل خودرو دارند و احتمال جریمه شدنشان توسط پلیس زیاد است، میزان مصرف سوخت خودروی شان به شدت افزایش می یابد. اما حرکت با سرعت استاندارد علاوه بر اینکه ایمنی سفر را بالا می برد، تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت دارد.

خاموش کردن موتور در هنگام توقف

اگر می خواهید بیشتر از دو دقیقه در یک مکان توقف داشته باشید، بهتر است موتور ماشین خود را خاموش کنید. این کار یکی از راه های کاهش مصرف سوخت است و تاثیر زیادی در کاهش آلایندگی خودرو نیز دارد. اگر در پشت چراغ قرمزهایی که زمان آن ها طولانی است ایستاده اید یا در کنار خیابان، منتظر آمدن دوستی هستید، بهتر موتور ماشین تان را خاموش کنید. همچنین در فصل سرد سال برای گرم کردن خودرو، بیش از یک دقیقه در حال سکون نمانید و با حرکت در سرعت کم، موتور خودرو را گرم نمایید. اخیرا برخی از کارخانه های خودروسازی بر روی محصولات خود سیستمی به نام استاپ استارت نصب کرده اند که به صورت خودکار، موتور خودرو را در هنگام توقف خاموش می کند.

استفاده از روغن موتور مناسب

کارشناسان خودرو توصیه می کنند که از روغن موتورهای با کیفیت و استاندارد برای خودرو استفاده کنید. این کار علاوه بر این که عمر موتور را افزایش می دهد، تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت دارد. یادتان باشد که روغن ماشین خود را به موقع تعویض نمایید تا از آسیب به محفظه موتور و قطعات داخلی آن جلوگیری شود. همچنین میزان غلظت روغن داخل موتور را هر هفته چک کنید و اگر احساس کردید در رنگ و چسبندگی آن تغییری ایجاد شده، حتما ماشین را به یک تعمیرکار حرفه ای نشان دهید تا ایراد آن را برطرف کند.

سرویس و شستشوی کاتالیزور

کاتالیزور ماشین یکی از قطعات مهم خودرو در کاهش آلایندگی گازهای خروجی از موتور است، این قطعه که بخشی از اگزوز ماشین محسوب می شود با ساختار و مکانیسمی که دارد، گازهای آلاینده موتور را به گازهایی بی خطر تبدیل می کند، اما در اثر گذشت زمان شبکه اسفنجی درون این قطعه دچار رسوب و گرفتگی می شود و میزان گاز کمتری را از خود عبور می دهد.

این مسئله سبب می شود که گازهای خروجی از موتور نتوانند به راحتی وارد کاتالیزور شوند و به سمت موتور برگشت پیدا می کنند. این مشکل موجب می گردد که میزان مصرف بنزین افزایش پیدا کند. بنابراین لازم است تا مالکان خودرو هر چند وقت یکبار به مراکز مجاز سرویس کاتالیزور مراجعه نموده و نسبت به شستشوی آن با مواد استاندارد اقدام نمایند. این اقدام تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

 
لینک های مفید: تعمیر کاتالیزور
 
مستر کاتالیزور مرجع خدمات و فروش کاتالیزور خودرو ( مشاوره رایگان )  09125301510

بازدید و تنظیم موتور به صورت دوره ای

خودروهایی که موتور آنها تنظیم نیست، مصرف سوخت بالاتری دارند. این افزایش مصرف گاهی اوقات به ۱۰ تا ۲۰ درصد نیز می رسد. بنابراین بهتر است موتور خودرویتان را به صورت دوره ای مورد بازدید قرار دهید و وضعیت سنسورها و کلیه پارامترهای مربوط به آن را بررسی کنید. این کار سبب می شود که اگر ایرادی در موتور وجود داشته باشد، خیلی زود شناسایی شده و برطرف گردد. خودروهایی که موتور آن ها تنظیم نباشد، سوخت را به صورت ناقص می سوزانند و علاوه بر مصرف سوخت زیاد، شتاب و کشش پایینی دارند.

تنظیم فرمان

فرمان خودروها در هنگام خروج از کارخانه تنظیم می شود، اما در اثر عبور از چاله ها و ناهمواری هایی که در جاده ها و خیابان ها وجود دارد به مرور حالت تنظیم آن به هم می خورد و چرخ ها کمی با یکدیگر زاویه پیدا می کنند. این مسئله باعث افزایش مصرف سوخت می گردد. همچنین تنظیم نبودن فرمان می تواند عمر لاستیک را کوتاه تر نموده و ساییدگی آن را افزایش دهد. در نتیجه برای کاهش مصرف سوخت ، تنظیم فرمان را جدی بگیرید. از علائم میزان نبودن فرمان می توان به یک دست کشیدن ماشین یا احساس لرزش در فرمان خودرو اشاره کرد.

تنظیم فشار باد لاستیک ها

میزان فشار باد لاستیک ها تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت دارد. همچنین می تواند به سرعت لاستیک های خودرو را فرسوده کند. بنابراین توصیه می کنیم فشار باد لاستیک های ماشین خود را در فواصل زمانی مشخص چک کنید و از تنظیم بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید. لاستیک هر خودرو فشار باد معینی دارد که توسط کارخانه تولید کننده آن مشخص شده و می توانید جدول آن را در دفترچه راهنمای خودرو مشاهده نمایید. در فصول سرد سال لازم است تا از میزان فشار باد لاستیک ها کاسته شود.

 
لینک های مفید: کاتالیزور ماشین
 

عدم شتاب گیری و ترمز ناگهانی

وقتی در سرعت های بالا ناگهان ترمز می گیرید یا اینکه در سرعت های کم، یک دفعه پای خود را تا آخر روی پدال گاز فشار می دهید، باعث افزایش میزان مصرف بنزین می شوید و به موتور خودرو شوک وارد می کنید. وقتی سرعت حرکت پیستون در موتور به طور ناگهانی افزایش یا کاهش می یابد، موتور سوخت بیشتری مصرف می کند. بنابراین بهتر است شتاب خودرو را به آرامی افزایش دهید و با این کار به کاهش مصرف سوخت کمک نمایید.

کاهش مصرف بنزین

استفاده از درب باک استاندارد

اگر درب باک خودرو به خوبی محکم نشود یا اینکه به واسطه ایرادی که دارد آب بندی درستی نداشته باشد، موجب می گردد که بنزین از مسیر ورودی باک تبخیر شده و مصرف سوخت بالا رود. زیرا بنزین یک ماده کاملا فرار است و سرعت تبخیر بالایی دارد. بنابراین همیشه از سالم بودن و محکم بودن درب باک بنزین مطمئن شوید و بدین وسیله مصرف سوخت خودرویتان را کاهش دهید.

ریمپ ایسیو

یکی از اقدامات تخصصی که برای کاهش مصرف سوخت ماشین انجام می شود، ریمپ ایسیو است. سوختی که در داخل کشور تولید می گردد کیفیت لازم را ندارد و دارای اکتان پایینی است، به همین جهت به صورت کامل در سیلندر نمی سوزد. بنابراین لازم است تا ایسیو خودرو به گونه ای تنظیم شود که با سوخت تولید داخل انطباق بیشتری داشته باشد. از همین رو متخصصین ریمپ، به وسیله نرم افزارهای پیشرفته در تنظیمات ایسیو تغییراتی را ایجاد می کنند تا دارندگان خودرو، کاهش مصرف سوخت را در وسیله نقلیه خود احساس کنند.

کاهش وزن خودرو

هر خودرو ظرفیت مشخصی برای سرنشینان و حمل بار دارد. هر چه خودرو سبکتر باشد، میزان مصرف سوخت آن نیز کمتر است. بعضی اوقات دیده می شود که افراد بیش از ظرفیت خودرویشان، سرنشین سوار می کنند یا بارهای سنگین با وسیله نقلیه خود جابجا می کنند. همین افراد از میزان بالای مصرف سوخت ماشین شکایت دارند. این افراد اگر می خواهند کاهش مصرف سوخت ماشین را تجربه نمایند، باید طبق ظرفیت استاندارد، سرنشین سوار کنند و بار با وزن مجاز به وسیله خودروی شان جابجا نمایند.

تعویض به موقع فیلتر هوا

کارشناسان خودرو به رانندگان توصیه می کنند که برای کاهش مصرف سوخت فیلتر هوای خودرو را به ازای هر ۲۰ هزار کیلومتر کارکرد تعویض نمایند. البته این عدد برای شرایط عادی است. در شهرهایی که آلودگی هوا زیاد است، فیلتر هوا باید در فواصل زمانی کوتاهتری تعویض شود. این فیلتر جلوی ورود گرد و غبار و آلودگی را به موتور می گیرد و موجب می شود که موتور احتراق بهتری داشته باشد. اما هنگامی که کثیف شود، منافذ آن مسدود می گردد و هوای کافی به درون سیلندر وارد نمی شود. از همین رو مصرف سوخت بالا می رود.

عدم استفاده طولانی از دنده های سنگین

افرادی که عادت دارند از دنده های سنگین بیش از اندازه استفاده کنند، خودرویشان مصرف سوخت بیشتری دارد. این افزایش مصرف گاهی اوقات به ۲۰ تا ۳۰ درصد می رسد. همچنین به هنگام ترافیک های سنگین، میزان استفاده از دنده های سنگین بیشتر می شود و همین مسئله موجب افزایش میزان مصرف سوخت می گردد. بنابراین اگر در شهرهای پرترافیک زندگی می کنید، بهتر است در ساعات شلوغی با خودروی شخصی بیرون نروید و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. این اقدام تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در هزینه های شما خواهد داشت.

راه های کاهش مصرف سوخت

استفاده مناسب از سیستم تهویه مطبوع

استفاده از سیستم تهویه خودرو موجب افزایش مصرف سوخت می گردد. اما می توان با رعایت نکاتی این میزان مصرف را تا حد زیادی کاهش داد. بهترین حالت استفاده از سیستم تهویه مطبوع خودرو در سرعت های بالای ۸۰ کیلومتر است. در این محدوده سرعت، فشار کمتری به موتور خودرو وارد می شود و سوخت کمتری مصرف می گردد. اگر به فکر کاهش مصرف سوخت خودرو هستید، بهتر است در سرعت های پایین کولر خودرو را خاموش کنید یا در صورت لزوم آن را روی دور کند قرار دهید.

بررسی منظم شمع ها

سیستم جرقه زنی تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت دارد. اگر هر کدام از شمع ها ایراد پیدا کند، به موقع جرقه نمی زند و احتراق به صورت ناقص انجام می شود. همین امر سبب افزایش مصرف بنزین می گردد. بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار شمع های خودرو را بازرسی کنید و از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل نمایید. اگر فقط یکی از شمع ها ایراد داشت توصیه می کنیم، کل شمع ها را تعویض کنید تا خیالتان بابت درستی کارکرد سیستم جرقه زنی راحت باشد. برای پیدا کردن اصلی مشکل و عیب یابی صحیح نیاز است که تمام موارد را چک کنید و یکی از آن موارد تاثیر کاتالیزور بر مصرف سوخت می باشد که در صورت مشاهده این مورد حتما کاتالیزور خود را نیز به یک تعمیرگاه معتبر نشان بدهید.

استفاده از دستگاه کاهش مصرف سوخت

این دستگاه می تواند به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد مصرف سوخت را پایین بیاورد. در این دستگاه از فناوری های جدیدی استفاده شده که مولکول های بنزین را دو قطبی و یونیزه می کند و به ساختار مولکولی آن ها نظم می بخشد. این عمل باعث می گردد که این مولکول ها با مولکول های اکسیژن بهتر ترکیب شوند و احتراق باکیفیت تری اتفاق بیفتد.

سرویس دوره ای انژکتور

انژکتور وظیفه سوخت رسانی به موتور خودرو دارد. اگر مشکلی در انژکتور خودرو ایجاد شود یا اینکه تنظیم آن به هم بخورد، می تواند مصرف سوخت را افزایش دهد. بنابراین توصیه می کنیم خودرویتان را هر چند ماه یکبار به تعمیرگاه های مجاز ببرید تا با دستگاه دیاگ، انژکتور آن را بررسی و تنظیم کنند.

استفاده از دنده در سرازیری ها

بسیاری از رانندگان خودروهای انژکتوری فکر می کنند، وقتی خودرو در سرازیری قرار گرفته، اگر دنده را خلاص کنند سوخت کمتری مصرف می شود، اما این فکر کاملا اشتباه است زیرا آزمایش های گوناگون مشخص کرده، اگر در سرازیری ها ماشین را در دنده بگذارید اما فشاری روی پدال گاز وارد نکنید، مصرف سوخت صفر می شود. اما قرار دادن ماشین در دنده خلاص موجب می گردد که موتور برای جلوگیری از خاموش شدن خود، بنزین مصرف کند.

استفاده از بنزین با کیفیت

هر چقدر موتور خودرو تنظیم باشد، سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی درست عمل کند و تمام مواردی که در بالا اشاره کردیم رعایت شود، اگر بنزین مرغوب داخل باک خودرو ریخته نشود، احتمال افزایش مصرف سوخت وجود دارد. بنابراین همیشه سعی کنید تا از بنزین های استاندارد بالا مانند بنزین سوپر که دارای اکتان مناسبی هستند برای خودروهای تان استفاده نمایید. اکتان بالا در بنزین سبب میشود تا احتراق درون سیلندر به صورت کامل انجام گردد و مصرف سوخت به حداقل برسد.

استفاده از سوخت مناسب

رانندگی صحیح

کاهش مصرف سوخت ارتباط مستقیم با رانندگی صحیح دارد. اگر دنده را به موقع تعویض کنید، از ترمز گرفتن های بی دلیل خودداری نمایید، در سرعت مجاز رانندگی کنید و … آنگاه مشاهده خواهید کرد که میزان مصرف سوخت به اندازه زیادی کم می شود. همچنین سرویس و نگهداری از موتور خودرو، شست و شوی انژکتور، تعویض به موقع فیلتر بنزین و بسیاری موارد دیگر می تواند در پایین آوردن مصرف بنزین ماشین موثر باشد.

در این مطلب به 20 روش کلیدی از جمله روش های کاهش مصرف سوخت خودرو اشاره شد، با انجام این موارد میتوانید در مصرف بنزین خودرو خود صرفه جویی نمایید.

مرتبط