خدمات تخصصی کاتالیزور خودرو

  • ارتباط با متخصص

  • پاسخگویی کمتر از یک ساعت
  • بهترین انتخاب و راهنمایی

درخواست مشاوره

 09125301510 (سلیمی)

کاهش شتاب خودرو

آیا می دانید علت کاهش شتاب ماشین چیست؟
آیا تا کنون چنین اتفاقی برای خودرویتان افتاده است؟
برای کاهش شتاب ماشین خود چه کنیم؟

دلایل مختلفی برای کاهش شتاب خودرو وجود دارد، دلایلی مانند بروز مشکل در کاتالیزور ماشین ، ایراد در پمپ بنزین، گرفتگی فیلتر هوا و موارد دیگر که در این مقاله تلاش می کنیم به اغلب آن ها اشاره کنیم و برای هر کدام توضیح مختصری ارائه دهیم، همچنین پس از آشنایی با علل کاهش شتاب خودرو، راهکارهایی را برای رفع این مشکل ارائه می دهیم تا در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید و بتوانید اقدامات بهتری برای برطرف نمودن این ایراد انجام دهید.

دلایل کاهش شتاب خودرو

در صورتی که موتور خودرو سالم باشد و به تازگی تنظیم و سرویس شده باشد و همچنین سیستم سوخت رسانی به درستی کار کند، باید پس از فشردن پدال گاز، متوجه افزایش شتاب خودرو گردید.
باید بدانید که اگر اختلالی در این فرایند ایجاد شده باشد، خودرو کشش لازم را ندارد و روند افزایش سرعت به کندی صورت می پذیرد.
کاهش شتاب خودرو در جاده های کوهستانی که دارای شیب تندی است، بیشتر حس می شود.
امروزه خودروها دارای سیستم های مختلفی هستند که اگر هر کدام از آن ها دچار اشکال شوند، می توانند علت افت شتاب ماشین باشند. در ادامه هر یک از این دلایل را بررسی می کنیم.

انسداد فیلتر بنزین ماشین

یک علت افت شتاب ماشین، فیلتر سوخت است. همانطور که می دانید، فیلتر بنزین وظیفه دارد تا ناخالصی ها و آشغال هایی که ممکن است در سوخت وجود داشته باشد را تصفیه نموده و آن ها را از سوخت جدا کند. اما به مرور زمان منافذ این فیلتر دچار گرفتگی می شود و در صورتی که مالک خودرو به موقع نسبت به تعویض آن اقدام نکند، موجب می گردد که سوخت کمتری به انژکتور ارسال شود و کاهش شتاب خودرو اتفاق بیفتد. بنابراین توصیه می کنیم که فیلتر بنزین ماشین را به صورت منظم تعویض کنید تا با چنین مشکلی روبرو نشوید.

وجود اشکال در سیستم انژکتور

وجود گرفتگی و ایراد در انژکتور می تواند، علت کاهش شتاب خودرو باشد. اگر فیلتر بنزین نتواند از عهده تصفیه سوخت و جدا کردن آلودگی های آن به خوبی بر بیاید، این آلودگی ها وارد انژکتور خودرو می شوند و سوراخ های آن را مسدود می کنند، در نتیجه پاشش سوخت به خوبی انجام نمی شود و خودرو با کاهش شتاب مواجه می گردد.
بنابراین یکی دیگر از قسمت هایی که در هنگام کاهش شتاب خودرو باید مورد بازرسی قرار گیرد، انژکتور است. انژکتور، گذرگاه های بسیار باریکی برای عبور سوخت دارد و امکان گرفتگی آن ها بسیار بالاست.

اگر سوراخ های انژکتور مسدود شوند، موجب کاهش کارایی ماشین می گردند و باعث می شوند که احساس کنید توان خودرو به شدت کاهش یافته و افزایش شتاب آن به آهستگی صورت می پذیرد، به همین دلیل بهتر است به صورت دوره ای انژکتور خود را بازدید کنید و از عملکرد صحیح آن مطمئن گردید.

وجود نشتی در سیستم خلا

دیگر علت افت شتاب خودرو میتواند وجود نشتی در سیستم خلا آن باشد.
این اشکال سبب می گردد تا توانایی ایسیو برای تنظیم نسبت هوا و سوخت تا حد زیادی کاهش یابد، اگر سوخت در سیستم خلا نشت کند، موجب افت شتاب می گردد و چراغ چک بلافاصله روشن می شود.

 
لینک های مفید: تعمیر کاتالیزور
 

وجود اشکال در کاتالیزور خودرو

گازهایی که از موتور خودرو خارج می شوند برای تصفیه از کاتالیزور ماشین عبور می کنند و به گازهایی بی خطر تبدیل می شوند، کاتالیزور به مرور زمان و در اثر وجود آلودگی و ناخالصی در گازهای ورودی به آن دچار گرفتگی می شود و دیگر نمی تواند به خوبی گازها را از خود عبور دهد.

این اشکال سبب می شود که عملکرد موتور دچار اختلال گردد و خودرو با افت شتاب مواجه گردد. بنابراین کاتالیزور ماشین خود را در فواصل زمانی مشخص سرویس کنید تا رسوبات و آلودگی های آن از بین برود و مانند روز اول بتواند گازهای آلاینده موتور را تصفیه کند.

در صورتی که کاتالیزور خودرو شما نیاز به تعمیر دارد آن را سرویس کنید و در غیر اینصورت برای خرید کاتالیزور ماشین خود اقدام نمایید.

مستر کاتالیزور مرکز تخصصی فروش کاتالیزور خودرو می باشد و شما میتوانید برای خرید از همکاران ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

آلوده شدن سنسور جریان هوا

وظیفه این سنسور، بررسی حجم هوای ورودی به سیستم انژکتور خودرو است، سنسور جریان هوا اطلاعات بدست آمده را برای ایسیو ارسال می کند و ایسیو با توجه به این اطلاعات، نسبت ترکیب سوخت و هوا را مشخص می نماید.
با گذشت زمان، روی این سنسور را آلودگی می گیرد و دیگر کارایی گذشته را ندارد، این اشکال سبب می شود که داده های غلط برای ایسیو ارسال شود و او با توجه به این داده ها میزان ترکیب سوخت و هوا را مشخص نماید. همین امر سبب کاهش شتاب خودرو می گردد.
از دیگر نشانه های وجود این اشکال روشن شدن چراغ چک است.

نشتی در مسیر سوخت رسانی

یکی دیگر از دلایل افت شتاب خودرو می تواند وجود نشتی در مسیر سوخت رسانی باشد. کوچکترین روزنه در این مسیر، موجب می شود تا مقدار زیادی بنزین تخلیه گردد و سیستم انژکتور سوخت کافی در اختیار نداشته باشد.

نشتی مسیر سوخت، علاوه بر اینکه باعث کاهش شتاب خودرو می شود، جان سرنشینان آن را نیز تهدید می کند و هر لحظه امکان آتش گرفتن خودرو وجود دارد.
اگر در اتاق ماشین بوی بنزین به مشامتان خورد یا در هنگام توقف خودرو اثر بنزین در زیر آن مشاهده کردید، به سرعت از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که مسیر سوخت رسانی ماشین تان را بازرسی کند.

ایراد در پمپ بنزین

دیگر دلیل افت شتاب خودرو می تواند خرابی پمپ بنزین آن باشد. پمپ بنزین وظیفه دارد که سوخت را از باک خودرو به انژکتور منتقل کند.
اگر این پمپ دچار اشکال شود، نمی تواند به خوبی از عهده وظیفه خود بر بیاید و سوخت کمتری را تحویل انژکتور می دهد، بنابراین اگر احساس کردید که سرعت خودرویتان کم شد یا به طور ناگهانی خودرو خاموش شد، به خرابی پمپ بنزین شک کنید.

نوع سوخت مصرفی

خودروهای گازسوز در مقایسه با خودروهای بنزین سوز با افت شتاب مواجه هستند، بنزین یک سوخت مایع است که در مقایسه با گاز چگالی بیشتری دارد، بنابراین وقتی توسط سیستم انژکتور به سیلندر تزریق می شود، نسبت به گاز غلظت بیشتری دارد و احتراق آن با قدرت بیشتری انجام می پذیرد.

بنابراین این کاهش شتاب خودرو در ماشین های گاز سوز به دلیل پایین بودن غلظت سوخت تزریقی به درون سیلندر است، به بیان دیگر تعداد مولکول های بنزین وارد شده به محفظه سیلندر بیشتر از مولکول های گاز وارد شده به آن است.

البته موتورهایی که پایه گاز سوز هستند، افت شتاب کمتری دارند زیرا منیفولد ورودی، راه های ورودی هوا به سیلندر، قطر سوپاپ ها و غیره به گونه ای طراحی شده اند که مقدار گاز ورودی به سیلندر بیشتر شود و مشکل کاهش شتاب خودرو تا حد زیادی برطرف گردد.
مهم ترین مزیت خودروهای گازسوز این است که آلودگی کمتری دارند، به همین خاطر کاتالیزور آن ها دیر به دیر دچار آلودگی می شود.

دیفرانسیل خودرو

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در افت شتاب ماشین، نوع دیفرانسیل ماشین است، این سیستم تاثیر زیادی در شتاب گیری دارد.
بسیاری از شما می دانید که خودروها یا دیفرانسیل جلو هستند یا دیفرانسیل عقب. اگر خودرو دیفرانسیل عقب باشد، شتاب گیری بهتری دارد، زیرا نیرو محرکه موتور به چرخ های عقب منتقل می گردند و ماشین در هنگام شروع حرکت، شتاب گیری بهتری دارد.

گرفتگی فیلتر هوا

هوای ورودی به موتور باید تمیز باشد، به همین خاطر در مسیر آن یک فیلتر قرار داده می شود که آلودگی ها و ناخالصی های هوای ورودی به موتور را به خود جذب کند، اما در صورتی که این فیلتر بیش از اندازه کثیف شده باشد، نمی تواند هوای کافی را به موتور برسانند و در نتیجه کاهش اتفاق می افتد. به همین دلیل توصیه می شود که رانندگان در هنگام تعویض روغن و فیلتر روغن، نسبت به تعویض فیلتر هوای خودرو نیز اقدام کنند تا شتاب ماشین شان افزایش پیدا کند.

ایراد در تسمه تایم

تسمه تایم یکی از قطعات با اهمیت و حیاتی خودرو است که وظیفه آن کنترل زمان بندی و حرکت سوپاپ های موتور می باشد.

تسمه تایم عمر مفیدی دارد. همچنین لازم است تا به درستی تنظیم شود.

اگر اشکالی در کار تسمه تایم پدید آید باعث اختلال در حرکت سوپاپ ها می گردد و همین امر باعث می شود تا سوپاپ ها به صورت منظم باز و بسته گردند و احتراق به شکلی منظم انجام نشود.
این اشکال یکی از دلایل افت شتاب خودرو است. بنابراین تسمه تایم را در زمان معین شده تعویض نمایید تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

روغن موتور نامرغوب

مهم ترین وظیفه روغن موتور، روان کردن حرکت پیستون در سیلندر می باشد، اگر روغن موتور کیفیت لازم را نداشته باشد، بر کارکرد موتور تاثیر مستقیم دارد و پیستون در سیلندر به نرمی حرکت نمی کند.

روغن موتور بی کیفیت موجب کاهش شتاب خودرو می گردد و به جداره سیلندر آسیب می رساند. بنابراین هنگام تعویض روغن ماشین از اصل بودن و با کیفیت بودن آن مطمئن شوید و همیشه از روغن موتورهای درجه یک و مرغوب برای خودرویتان استفاده کنید.

همچنین در زمان مقرر روغن موتور ماشین تان را تعویض نمایید، زیرا بهترین روغن موتور هم پس از کارکرد مشخصی خاصیت خود را از دست می دهد.

بروز مشکل در سیستم جرقه زنی

شمع ها نقش مهمی در شتاب خودرو دارند و اگر خراب شوند می توانند موجب کاهش شتاب خودرو گردند. اگر شمعی از کار بیفتد عملیات احتراق موتور خودرو با مشکل می گردد و به طور ناقص انجام می شود.

هر شمع عمر مشخصی دارد که بر اساس مسافت طی شده ماشین تعیین می گردد.

بهتر است قبل از اینکه عمر شمع های خودرو به پایان برسد، نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید.

توصیه می کنیم از شمع هایی با کیفیت برای خودرویتان استفاده نمایید تا عمر بیشتری داشته باشند و با مشکل کمتری روبرو شوید.

دلیل افت شتاب خودرو

چه راهکارهایی برای جبران کاهش شتاب خودرو وجود دارد؟

اگر پس از اینکه ایرادات بوجود آمده فوق را رفع نمودید، از شتاب خودرویتان راضی نبودید، چند راهکار وجود دارد که می توانید از طریق آن ها شتاب ماشین تان را تا حدی افزایش دهید.

تعویض لاستیک ها

لاستیک های ماشین نقش مهمی در شتاب گیری خودرو دارند. لاستیک های پهن، میزان اصطکاک بیشتری با زمین دارند، به همین جهت هنگامی که نیروی محرکه به چرخ ها منتقل می شود، خودرو شتاب بیشتری به خود می گیرد. بنابراین استفاده از لاستیک های پهن می تواند یک راه حل مناسب برای جبران کاهش شتاب خودرو باشد.

استفاده از سوخت مناسب

بنزین های معمولی دارای اکتان کمتری نسبت به بنزین سوپر هستند، به همین جهت احتراق آن ها در سیلندر به خوبی انجام نمی شود و در پاره ای مواقع به صورت ناقص می سوزند، همین مسئله بر روی شتاب خودرو اثر منفی می گذارد. بنابراین بهتر است از بنزین سوپر به عنوان سوخت خودروی خود استفاده کنید و با خودرویتان شتاب بهتری را تجربه نمایید.

رفع مشکل کاهش شتاب خودرو

ریمپ ایسیو

یکی از راهکارهای تخصصی برای جبران کاهش شتاب خودرو ریمپ ایسیو است. ریمپ ایسیو یک فرایند نرم افزاری که با تغییر در تنظیمات برنامه های ایسیو می تواند تا حدی شتاب خودرو را افزایش دهد. البته ریمپ باید به وسیله افراد ماهر و با تجربه و به وسیله دستگاه های مخصوص انجام گردد تا آسیبی به بخش های دیگر خودرو وارد نگردد.
این افراد با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته، تنظیمات بخش های مختلف ایسیو را به میزان استاندارد تغییر می دهند و سپس از طریق پروگرامرهای پیشرفته، برنامه جدید را جایگزین برنامه های قبلی ایسیو می کنند.

کلام آخر

در این مقاله در مورد دلایل کاهش شتاب خودرو صحبت کردیم و راهکارهایی برای جبران این مشکل مطرح مطرح نمودیم.
افت شتاب خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، برای همین مالکان خودرو بهتر است اطلاعاتی را در این زمینه داشته باشند تا در مواقعی که با چنین مشکلی روبرو می شوند بتوانند واکنش مناسبی از خود نشان دهند. توصیه می کنیم برای رفع چنین مشکلی به تعمیرگاه های معتبر مراجعه کنید تا از کیفیت خدمات آن ها اطمینان خاطر داشته باشید.

اگر کاهش شتاب خودرو به علت وجود ایراد در کاتالیزور بود، مستر کاتالیزور به عنوان معتبرترین مرکز خدمات کاتالیزور می تواند ایراد بوجود آمده را در کوتاهترین زمان، با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برطرف نماید. این مرکز با بهره مندی از نیروهای ماهر و کارآزموده و برخورداری از تجهیزات پیشرفته و مدرن کلیه خدمات خود را به صورت تضمین شده ارائه می دهد.

 
لینک های مفید: کاتالیزور ماشین