خدمات تخصصی کاتالیزور خودرو

  • ارتباط با متخصص

  • پاسخگویی کمتر از یک ساعت
  • بهترین انتخاب و راهنمایی

درخواست مشاوره

 09125301510 (سلیمی)

افزایش شتاب ماشین چگونه انجام می شود؟

برای رانندگان حرفه ای و جوانان پر شور و هیجان، شتاب خودرو اهمیت زیادی دارد، از همین رو آن ها همیشه به دنبال راه هایی برای افزایش شتاب ماشین خود هستند. اما کارخانه های خودروسازی طبق قوانین بین المللی باید شتاب تولیداتشان را محدود کنند و مانع رسیدن خودرو به حداکثر شتاب گردند. البته محدودیت شتاب ماشین دلایلی دارد که می تواند قابل توجه باشد.

اولین دلیل آن جلوگیری از تصادفات شدید و نجات جان انسان هاست، دومین دلیل به مصرف سوخت مرتبط است، بدین صورت که افزایش شتاب رابطه مستقیم با افزایش مصرف سوخت دارد، گاهی اوقات ممکن است با مرور زمان رانندگان با افت شتاب خودرو خود مواجه شوند که می تواند به دلیل وجود اشکال در بخش هایی از خودرو باشد، برای افزایش شتاب ماشین باید عیب آن را پیدا کنید و نسبت به رفع ایراد اقدام نمایید.

در این مقاله به موضوع روش های افزایش شتاب ماشین میپردازیم  تا بدانیم چگونه شتاب ماشین رو زیاد کنیم، پس تا انها همراه ما باشید.

برای اطلاع از دلایل کاهش شتاب خودرو میتوانید مقاله مرتبط با آن را مطالعه نمایید.

مقاله مرتبط: دلایل کاهش شتاب خودرو

راه های افزایش شتاب ماشین

راه های افزایش شتاب خودرو گوناگون است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم. مطالعه این موارد می تواند برای مالکان خودروهای سواری مفید باشد.

تعویض یا سرویس کاتالیزور ماشین

یکی از دلایل کاهش شتاب خودرو میتواند وجود مشکل در قطعه کاتالیزور باشد، گازهای خروجی از موتور برای تصفیه از کاتالیست عبور میکنند تا به گازهای بی خطر تبدیل شوند، با توجه به آلودگی ها، با گذشت زمان از عمر مفید کاتالیزور کاسته میشود و کم کم این قطعه به خوبی قادر به انجام وظیفه خود نیست و بعد موتور خودرو نیز با اختلال مواجه میشود.

این اختلال سبب افت شتاب ماشین میگردد و این یکی از دلایل مهم در افت شتاب است.

کاتالیزور ماشین نقش مهمی در شتاب و آلایندگی ها دارد و باید بعد از مدتی برای سرویس و تعمیر و یا شستشو آن اقدام کنید، در صورتیکه کاتالیزور با این موارد همچنان دچار مشکل باشد به ناچار باید برای خرید کاتالیزور خودرو خود اقدام نمایید.

 
لینک های مفید: تعمیر کاتالیزور
 
مستر کاتالیزور مرجع خدمات و فروش کاتالیزور خودرو ( مشاوره رایگان )  09125301510

روغن موتور و فیلتر روغن

وظیفه روان شدن حرکت پیستون در داخل سیلندر و خنک نگه داشتن موتور بر عهده روغن موتور است. اگر از روغن موتور بی کیفیت در ماشین خود استفاده کنید، حرکت پیستون داخل سیلندر ایجاد گرمای زیادی می کند و همین مسئله موجب می شود که سوخت داخل سیلندر زودتر از جرقه زنی شمع ها آتش بگیرد و موتور دچار اشکال شود. بنابراین برای افزایش شتاب ماشین باید روغن موتور را از نوع مرغوب انتخاب نمایید به گونه ای که با موتور ماشین شما سازگار باشد. همچنین زمان تعویض روغن موتور مهم است، اگر آن را در زمان مناسب تعویض نکنید، خاصیت خود را از دست می دهد و دیگر حالت روان کنندگی ندارد. در نتیجه موتور آسیب می بیند و شتاب خودرو کاهش می یابد، از همین رو تعویض به موقع روغن خودرو باعث افزایش شتاب ماشین می گردد. یکی از موارد مهمی که نباید فراموش کنید این است که فیلتر روغن به اندازه روغن موتور مهم است. زیرا اگر به موقع تعویض نشود، می تواند سلامت موتور خودرو را به خطر بیندازد. پیشنهاد می کنیم برای افزایش شتاب ماشین در هنگام تعویض روغن موتور، فیلتر آن را نیز با یک فیلتر نو جایگزین نمایید.

روغن موتور در افزایش شتاب خودرو

تعویض فیلتر هوا

یکی از روش های افزایش شتاب ماشین، تعویض به موقع فیلتر هواست. این قطعه که یکی از ساده ترین اجزای هر خودرو است، نقش مهمی در عملکرد و راندمان ماشین دارد. فیلتر هوا، موجب می شود که هوای وارد شده به موتور خودرو تمیز شود و هیچ گونه آلودگی و گرد و غبار وارد آن نگردد. اما این قطعه با گذشت زمان کثیف می گردد و منافذ آن مسدود می شود. در نتیجه نمی تواند هوا را به خوبی از خود عبور دهد و شتاب ماشین افت می کند. بنابراین هنگام تعویض روغن و فیلتر آن حواستان به فیلتر هوا نیز باشد و از تعمیرکار بخواهید این قطعه را نیز برایتان عوض کند.

تعویض فیلتر هوا

تمیز کردن انژکتور

ناخالصی هایی که در سوخت وجود دارند، موجب می شوند تا به مرور زمان، آلودگی ها و کثیفی ها در دهانه انژکتور رسوب کنند و میزان استاندارد سوخت وارد سیلندر نشود. بدین ترتیب احتراق نامناسب صورت می گیرد و خودرو دچار کاهش شتاب می گردد. بنابراین هر چند وقت یکبار خودرویتان را نزد یک تعمیرگاه معتبر ببرید تا انژکتور آن را برایتان شستشو دهد و تمیز کند. این کار باعث افزایش شتاب ماشین می گردد.

تعویض سیم گاز

دریچه ورود هوای موتور با سیم گاز به پدال گاز متصل می شود. به این معنی که هرچه پای خود را بیشتر روی پدال گاز فشار دهید، میزان هوای ورودی به سیلندر افزایش می یابد و ماشین شتاب بیشتری می گیرد. اما اگر سیم گاز شل باشد، هوای کافی وارد سیلندر نمی گردد زیرا نمی تواند دریچه هوا را به اندازه کافی باز کند. بنابراین به صورت دوره ای سیم گاز ماشین را چک کنید تا اگر ایرادی داشت، آن را به سرعت تعمیر نمایید.

پمپ بنزین خودرو

وظیفه پمپ بنزین این است که سوخت را از باک خودرو به سمت انژکتور هدایت کند. اگر این پمپ به خوبی عمل نکند، سوخت کافی به سیلندر نمی رسد. در نتیجه شتاب خودرو تا حد زیادی کاهش می یابد. برای افزایش شتاب ماشین باید آن را به صورت دوره ای بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

وقتی پمپ بنزین فرسوده می شود، ماشین در دور موتورهای بالا کم می آورد. بنابراین اگر در هنگام عبور از جاده های کوهستانی احساس کردید که خودرو کشش کافی را برای سربالایی ندارد، به خرابی پمپ بنزین آن شک کنید.

استفاده از بنزین مرغوب و با کیفیت برای خودرو بسیار با اهمیت است و موجب افزایش شتاب ماشین می گردد. توصیه می کنیم تا جایی که امکان دارد برای سوخت خودریتان از بنزین سوپر استفاده نمایید و از اکتان بوستر برای افزایش کیفیت سوخت بهره ببرید، زیرا بنزین های تولید داخل دارای اکتان پایینی هستند. البته میزان اضافه کردن اکتان بوستر نیز باید حساب شده باشد.

در مسیر باک خودرو تا پمپ بنزین یک صافی تعبیه شده است که اگر ناخالصی در سوخت وجود داشت، وارد پمپ و موتور خودرو نشود. اما صافی بنزین به مرور کارایی خود را از دست می دهد و منافذ آن بسته می شود، در نتیجه پمپ بنزین نمی تواند به درستی عمل کند و سوخت کافی برای انژکتور ارسال نماید. یکی از روش های افزایش شتاب خودرو، تعویض به موقع صافی بنزین است.

تعویض سوپاپ ها و رینگ پیستون

اگر بر روی سوپاپ ها کوچکترین خوردگی یا آلودگی وجود داشته باشد، قسمتی از مخلوط سوخت و هوا، در مرحله تراکم از بین می رود. زیرا سوپاپ ها نمی توانند دریچه های ورودی و خروجی سیلندر را به خوبی ببندند. نتیجه این عملکرد ناقص، کاهش شدت احتراق درون سیلندر است که شتاب ماشین را پایین می آورد. تمیز کردن سوپاپها و تعویض آن ها می تواند به عنوان یکی از روش های بهبود شتاب خودرو استفاده شود.

تعویض پمپ بنزین خودرو

بررسی استپ موتور

تنظیم هوای ورودی به سیلندرها، یکی از وظایف استپر موتور است. در صورتی که این قطعه ایراد پیدا کند، خودرو به شتاب کافی نمی رسد و با مشکلاتی روبرو می گردد. وقتی هوای داخل سیلندر کافی نباشد، احتراق ناقص انجام می گیرد. استپر خیلی زود دچار آلودگی و کثیفی می شود زیرا در مسیر عبور هوا و سوخت قرار گرفته است. رسوب استپر موجب می گردد که دریچه گاز به خوبی باز و بسته نشود. در این مواقع خودرو خیلی گاز می خورد یا در آستانه خاموش شن قرار می گیرد. برای رفع چنین مشکلی باید استپر از جای خود باز شده و تمیز گردد. بدین ترتیب بهبود شتاب خودرو صورت می پذیرد.

تعویض لاستیک ها

سایز لاستیک برای هر خودرویی متفاوت است و اگر لاستیک مناسب آن استفاده نشود، می تواند تاثیر مستقیم در کاهش شتاب خودرو داشته باشد. اگر لاستیک پهن باشد، هنگام حرکت اصطکاک بیشتری با زمین دارد و همین مسئله سبب می شود شتاب اش کاهش یابد. بنابراین اگر می پرسید چگونه شتاب ماشین رو زیاد کنیم، پاسخ ما این است که همیشه از لاستیک هایی استفاده نمایید که استاندارد بوده و سایز آن با خودروی شما سازگاری داشته باشد. همچنین بالانس لاستیک ها و تنظیم فرمان تاثیر زیادی در افزایش شتاب ماشین دارد.

میزان اصطکاک و چسبندگی لاستیک خودرو در شتاب آن موثر است. اصطکاک کمتر، موجب افزایش شتاب می گردد. لاستیک های فرسوده دارای آج کمتری هستند بنابراین اصطکاک بیشتری دارند و شتاب را کاهش می دهند. به همین دلیل برای افزایش شتاب خودرو باید، لاستیک های فرسوده را به سرعت تعویض کنید.

تعویض لاستیک

کاهش وزن خودرو

هر چه وزن خودرو سبک تر باشد، ماشین شتاب بیشتری می گیرد. در نتیجه برای افزایش شتاب خودرو می توانید وزن آن را تا جایی که ممکن است، پایین بیاورید. از اقداماتی که می توان برای سبک کردن خودرو انجام داد، می توان به تعویض میل لنگ و تعویض ترمزهای خودرو با ترمزهای روتاری اشاره کرد. البته سبک کردن ماشین باید توسط افراد حرفه ای و با تجربه انجام شود تا مشکلی پیش نیاید.

تعویض چرخ دنده ها

چرخ دنده های متنوعی در موتور خودروها به کار رفته است. برخی از آن ها دارای چرخ دنده کوچک هستند و برخی دیگر چرخ دنده های بزرگ دارند. آندسته از خودروهایی که از چرخ دنده های بزرگ بهره می برند، سوخت کمتری مصرف می کنند و شتاب کمتر و سرعت بیشتری دارند. در مقابل، ماشین هایی که از چرخ دنده های کوچک استفاده می کنند، مصرف سوخت زیادی دارند اما شتابشان بیشتر است. بنابراین اگر در پی افزایش شتاب ماشین خود هستید، می توانید چرخ دنده های کوچک را جایگزین چرخ دنده های بزرگ خودرو کنید تا شتابش بیشتر شود. البته باید هزینه بالاتری برای سوخت خودرو بپردازید.

ریمپ ایسیو

یکی از اقدامات تخصصی که برای افزایش شتاب ماشین انجام می شود، ریمپ ایسیو است. در خودروهای امروزی، ایسیو نقش مهمی در کارکرد بخش های مختلف خودرو دارد. با برنامه ریزی که روی ایسیو انجام شده، خودروها با یکسری محدودیت ها مواجه هستند که یکی از آن ها محدودیت شتاب است. بنابراین از راه حل هایی که برای بالا بردن شتاب خودرو استفاده می شود، این است که در تنظیمات برنامه های نصب شده روی ایسیو، تغییراتی ایجاد کنیم و محدودیت های آن را از بین ببریم. اما این کار نیاز به مهارت و تخصص دارد و به وسیله دستگاه های پیشرفته انجام می گردد. افرادی که در زمینه ریمپ ایسیو فعالیت می کنند، تجربه فراوانی دارند و دوره های آموزشی متعددی را گذرانده اند. بنابراین افزایش شتاب خودرو از طریق ریمپ کار بسیار حساسی است و نباید توسط افراد مبتدی انجام شود.

تنظیم کنترل کننده دریچه گاز

یکی از اقداماتی که برای افزایش شتاب ماشین از طریق تغییر در برنامه های ایسیو صورت می گیرد، تنظیم کنترل کننده دریچه گاز است. در خودروهای امروزی دریچه گاز برقی، جای دریچه گاز مکانیکی را گرفته است. به همین خاطر مقدار فشار روی پدال گاز با میزان باز شدن دریچه گاز رابطه خطی ندارد و طبق یکسری محاسبات انجام می گیرد. البته استفاده از دریچه گاز برقی موجب کاهش آلودگی ماشین شده است اما شتاب آن را کاهش می دهد. متخصصین حوزه ریمپ ایسیو با استفاده از نرم افزارهای اختصاصی ریمپ، تنظیمات دریچه گاز را به گونه ای تغییر می دهند که رابطه دریچه گاز و میزان فشار پدال گاز به حالت خطی نزدیک شود و در عین حال تنظیمات آن از حالت استاندارد خارج نگردد.

چیپ افزایش شتاب خودرو

این چیپ به پورت دیاگ خودرو متصل می شود و از آن طریق موجب بهبود عملکرد و افزایش شتاب ماشین می گردد. این چیپ با ایسیو ارتباط برقرار می کند و وضعیت موتور و موقعیت سنسورهای مختلف آن را بررسی می نماید. سپس به وسیله تجزیه و تحلیل انجام شده، در جداول فشار و نسبت سوخت و هوا و همچنین شدت پاشش سوخت تغییراتی را اعمال می کند تا سبب بهبود شتاب خودرو گردد و از طرفی از افزایش مصرف سوخت جلوگیری نماید.

بهینه سازی وضعیت آیرودینامیک خودرو

طراحی بدنه خودرو نقش پررنگی در شتاب آن دارد. هرچه این طراحی حالت آیرودینامیک تری داشته باشد، شتاب خودرو افزایش می یابد. به همین خاطر طراحی بدنه خودروهای اسپرت با بقیه خودروها متفاوت است. این طراحی موجب می شود تا سرعت و شتاب ماشین افزایش پیدا کند و از طرف دیگر خودرو زیباتر گردد. طراحی آیرودینامیکی خودرو چنان اهمیت دارد که به عنوان یک رشته دانشگاهی به دانشجویان علاقه مند ارائه می شود.

البته تعویض قطعات مختلف بدنه برای همه افراد مقدور نیست و هزینه بر است. اما می توان با حذف برخی قطعات مثل باربند خودرو، شتاب آن را افزایش داد و سرعت ماشین را بالا برد. همچنین کم کردن ارتفاع تاثیر زیادی در افزایش شتاب ماشین دارد. زیرا موجب می شود تا هوای کمتری از زیر خودرو عبور کند و سرعت آن بالاتر رود. این کار در کاهش مصرف سوخت نیز موثر است.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با راه های افزایش شتاب خودرو آشنا کنیم.

راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. اما برخی از آن ها هزینه سنگینی را به مالک خودرو تحمیل می کنند، بنابراین مشخص کردن هدف برای افزایش شتاب ماشین بسیار مهم است.

اگر از خودرویتان به طور معمول استفاده می کنید، بکارگیری چند مورد از موارد بالا کفایت می کند. اما اگر قصد شرکت در مسابقات اتومبیلرانی را دارید، باید خود را برای پرداخت هزینه های سنگین آماده کنید.

مستر کاتالیزور راهکارهای خلاقانه ای برای افزایش شتاب خودروی شما ارائه می کند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید.

مرتبط

 
لینک های مفید: کاتالیزور ماشین